meble z litego drewna bukowego

Z jakiego drewna powstają najlepsze meble?

przez - Brak komentarzy webspectrum

Wśród rodzimych rodzajów drewna, które są wykorzystywane do produkcji mebli możemy wyróżnić: buk, modrzew, dąb, olchę, sosnę, orzech i brzozę. Każde drewno charakteryzuje się innymi właściwościami. Różnice można zauważyć m.in. w twardości, sprężystości, odcieniu oraz układzie słojów. Nasz dzisiejszy artykuł pomoże podjąć świadomą i dobrą decyzję w kwestii wyboru mebli.

Drewno bukowe

Drewno bukowe zostało docenione już tysiące lat temu i wcale nie traci na swojej wartości. Mieszkając w Polsce mamy to szczęście, że buk to jeden z najpowszechniej rosnących gatunków drzew, dlatego mamy do niego stosunkowo dobry dostęp. Przechodząc do jego właściwości znany jest szczególnie ze swojej wysokiej twardości oraz łatwej obróbki mechanicznej. Oznacza to, że drewno bukowe jest podatne na wszelką obróbkę, w tym skrawanie oraz łuszczenie. Jeśli chodzi o kolorystykę to jest to drewno jasne o żółto-czerwonych tonach, ale zmienia się ona w momencie obróbki i staje się bardziej intensywna.

Buk ze względu na swoje cenne właściwości jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów drewna do produkcji mebli. Także firma Arbora stawia na ten rodzaj drewna i tworzy eleganckie, stylowe meble z litego drewna bukowego.

Drewno dębowe

Dąb jest symbolem siły, dlatego nie powinno dziwić to, że drewno dębowe cechuje duża wytrzymałość. Jest to drewno ciężkie i twarde oraz średnio podatne na kurczenie się. Podobnie jak buk, dąb dobrze poddaje się obróbce, szczególnie wyginaniu, klejeniu oraz barwieniu. Świeże drewno dębowe jest szarożółte, z czasem jednak zaczyna ciemnieć do odcieni brązu. Drewno dębowe ze względu na swoją dużą wytrzymałość jest surowcem ekskluzywnym. Meble oraz inne produkty z niego wykonane mogą służyć wiele lat, jednak ich zakup wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Drewno sosnowe

Mniej wytrzymałym, ale również często wykorzystywanym do produkcji mebli drewnem jest to pozyskiwane z sosny. Drewno to jest stosunkowo miękkie, sprężyste i łatwo poddaje się obróbce. Jeśli chodzi o kolorystykę, najczęściej występuje w żółtawobiałym zabarwieniu, rzadziej w czerwonobiałym. Dużą zaletą drewna sosnowego jest jego cena. W Polsce ze względu na duże drzewostany sosen jest ono dość tanie w porównaniu do drewna sosnowego, czy dębowego.

Drewno wykorzystywane jest na wiele sposobów. Meblarstwo to tylko jedna z branż, gdzie zostało docenione. Meble z litego drewna bukowego, czy meble dębowe będą niezwykle cennym wyposażeniem każdego domu, a odpowiednio pielęgnowane posłużą nawet kilku pokoleniom.