Dbamy o meble z drewna

Konserwacja mebli drewnianych

przez - Brak komentarzy webspectrum

Twoje olejowane łóżko drewniane straciło blask, albo na woskowanej komodzie widoczne są zarysowania?  Konserwacja mebli drewanianych to zabieg, który przywróci im dawny wygląd i pozwoli się cieszyć pięknymi meblami przez kolejne lata. Meble drewniane wykańczane są na różne sposoby. Wśród nich znajdziemy zarówno powierzchnie woskowane, olejowane, jak i lakierowane. W zależności od rodzaju wykończenia meble wymagają innych prac. O tym ,kiedy przeprowadzić dokładne czyszczenie oraz konserwację i na czym polega cały proces piszemy w poniższym artykule.

Meble drewniane lakierowane

Lakierowanie drewna to najpopularniejszy sposób zabezpieczania drewna. Lakierowane powierzchnie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, zwykle wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką zamoczonej w wodzie lub w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń.

Lakier jest trwałym impregnatem i może pozostać nienaruszony nawet przez kilka lat. Jednak, jeśli zauważymy nawet delikatne przetarcia lakieru warto przeprowadzić ponowne jego lakierowanie. W tym celu w pierwszej kolejności należy usunąć warstwę starego lakieru i dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłu, który nagromadził się podczas szlifowania. Ostatnim etapem jest położenie nowej warstwy lakieru.

Meble drewniane woskowane

Częstszej pielęgnacji wymagają meble woskowane. Dobrze jest przeprowadzać ponowne woskowanie raz na kilka miesięcy, szczególnie w przypadku mebli często eksploatowanych. Wosk ma stałą konsystencję i tworzy na drewnie ochronną powłokę, która stanowi ochronę przed zabrudzeniami oraz przed kurzem. Wosk pozwala drewnu „oddychać”. Cienka, elastyczna powłoka, która tworzy się po naniesieniu na drewno wosku nadaje mu jedwabisty, delikatny połysk oraz sprawia, że drewno jest przyjemnie gładkie w dotyku. Właśnie w taki sposób wykańczane są łóżka, komody oraz szafki nocne produkowane przez firmę Arbora.

Meble drewniane olejowane

O meble olejowane , należy dbać w podobny sposób jak o te woskowane. Najlepiej przecierać je suchą, lekko zwilżoną we wodzie ściereczką, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie była ona zbyt mokra. Nadmiar wody mógłby niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię drewna, uszkadzając jego strukturę. Ten typ mebli, wymaga co jakiś czas ponownego pokrycia warstwą oleju, która będzie chroniła przed zarysowaniami o zabrudzeniami. Nie powinniśmy także ustawiać mebli bezpośrednio przy źródle ciepła, którym jest chociażby grzejnik lub kominek. Konserwacja mebli drewnianych pomoże zachować ładny wystrój naszego domu, na dłużej.