Materac i stelaż – pomoc w doborze

przez - Brak komentarzy admin

Łóżka, materac i stelaż to zestawienie w którym łóżko należy traktować jako ramę w której znajdziemy najistotniejsze elementy wpływające na jakość i komfort snu. Oczywiście samo łóżko jest też ważnym elementem w tym zestawieniu ze względu chociażby na aspekt estetyczny-wizualny niemniej jednak nie ma ono aż tak dużego znaczenia w odniesieniu do szeroko rozumianego pojęcia komfortu snu. Jak wspomniany materac i stelaż.

Dobrze dobrany materac i stelaż – drogą do lepszego samopoczucia

 

Czy materac, na którym śpimy ma wpływ na nasze samopoczucie?

Jeśli szukasz przyczyny twojego nieodpowiedniego samopoczucia w ciągu dnia, warto, abyś bliżej przyjrzał się materacowi, na którym śpisz. Temat wyboru właściwego materaca powinien być dla nas najważniejszy podczas urządzania sypialni.

Podczas snu nasz kręgosłup narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia. Mając odpowiednio dobrany materac, możemy sprawić, że pomoże on nam odpowiednio go ułożyć. Materac do sypialni powinniśmy dobierać, dostosowując go do naszej wagi. Ważne są tu również preferencje, co do sposobu spania ( na boku, plecach, lub na brzuchu ), jak również na wiek, stan zdrowia oraz nasze upodobania.

Spośród dostępnych na rynku materacy najpopularniejszym w tej chwili ze względu na dobry stosunek ceny do jakości jest materac  ze sprężynami woreczkowymi (kieszeniowymi). Umieszczenie sprężyn w kieszonkach spowodowało że pracujące pod obciążeniem użytkownika sprężyny nie ocierają się wzajemnie  powodując trzeszczenia a zastosowane materiały zewnętrzne ułożone warstwowo zapewniają sprężystość materaca na całej jego powierzchni i lepiej dopasowują się do kształtu ciała użytkownika.
Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest materac lateksowy. Dzięki swojej wysokiej elastyczności i dużej wytrzymałości optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała.  Nie jest jednak pozbawiony wad, otóż zastosowanie lateksu może u niektórych osób powodować objawy alergiczne a sam materac podatny jest na wysoką wilgotność którą ciężko wyparowuje stąd podatność na pleśń.
Najwygodniejszym w tej chwili wydaje się być materac z termoelastycznej pianki VISCO. Jej najistotniejszą cechą jest zmiana twardości wynikająca ze zmiany temperatury i siły nacisku. Dzięki temu materac termoelastyczny idealnie dopasowuje się do kształtu ciała podpierając je równomiernie na całej długości.  Po odjęciu obciążenia, powierzchnia materaca, która przybrała kształt ciała obciążającego powoli wraca do wyjściowej formy a zjawisko to dało popularną nazwę zastosowanej piance VISCO  – „pianka z pamięcią”. Materace oparte o tę ichnologię polecane są szczególnie osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa, mające problem z układem krążenia a także stosowane w profilaktyce odleży nowej.

Większość osób wybierających materac skupia się na jego cenie, jednak należy pamiętać że to właśnie materac w największym stopniu wpływa na komfort snu a jego niewłaściwy dobór  może wpłynąć niekorzystnie na nasze samopoczucie i nawet zdrowie.

Stelaży w chwili obecnej jest na rynku zatrzęsienie, począwszy od prostych stelaży ze zwijanych listew po skomplikowane rozwiązania regulowane elektrycznie. Proponujemy stosować stelaże z listwami giętymi zwane popularnie FLEX co sprawi, że praca materaca na takim stelażu będzie bardziej wydajna co wpłynie korzystnie na jego żywotność. Amortyzacja powodowana przez profil gięty listew jest w zasadzie nieodczuwalna dla użytkownika ale całość współgrająca z dobrze dobranym pod siebie materacem zapewni nam długi i spokojny sen a co najważniejsze poranki bez zbędnego grymasu na twarzy powodowanego bólem pleców.