Meble z drewna

Drewniane meble – jak je pielęgnować?

przez - Brak komentarzy webspectrum

Każdy, kto urządzał własne mieszkanie, bądź dom, wie jak trudno jest wybrać odpowiednie drewniane meble. Obecnie konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający, dlatego wiele osób ostatecznie decyduje się na wybór mebli drewnianych. Pomimo tego, że ich cena jest wyższa w porównaniu do mebli ze sklejki, ich trwałość i elegancki charakter przemawia na ich korzyść. Oczywistym pytaniem, które pojawia się w momencie zakupu drewnianych mebli jest to jak o nie dbać, aby nie dopuścić do nieestetycznych uszkodzeń. W artykule wskażemy najważniejsze zasady dbania o drewniane powierzchnie.

Codzienna pielęgnacja

Drewniane meble, na co dzień wcale nie wymagają więcej uwagi niż meble wykonane z innych materiałów. Różnice w czyszczeniu i pielęgnacji są najbardziej widoczne w tym czym należy czyścić dane powierzchnie. W przypadku mebli drewnianych niezbędna okazuje się miękka, sucha ściereczka za pomocą, której usuniemy kurz, wylaną ciecz lub inne drobne zabrudzenia. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można użyć wilgotnej, ale nie mokrej ściereczki. Jeżeli koniecznie chcemy użyć preparatów do czyszczenia należy zwrócić uwagę, aby były one przeznaczone typowo do mebli z naturalnego drewna. Unikamy silnych środków czyszczących, szorstkich szczotek i gąbek, które mogą uszkodzić drewno.

Ochrona na lata

Drewno jest surowcem stosunkowo trwałym jednak mimo to nie jest wieczne. Pewnie każdy z nas widział gdzieś stare drewniane łóżka, komody, bądź kredensy, które pamiętają czasy naszych babć i dziadków, a mimo to nadawały się nadal do użytku. Tylko odpowiednio pielęgnowane i konserwowane meble mają szansę przetrwać kolejne pokolenia. Duża wilgoć, padające promienie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne to najczęstsze czynniki negatywnie wpływające na wygląd drewnianych mebli.

Dlatego tak ważna jest konserwacja drewna, która ma na celu odnowę powłoki ochronnej oraz ogólną poprawę wyglądu powierzchni. Częstotliwość prac konserwacyjnych uzależniona jest od tego, jakie drewniane meble wybraliśmy. Innych czynności będą wymagać drewniane meble lakierowane, a innych woskowane. Szerzej ten temat omówimy w kolejnym artykule,na które zapraszamy już wkrótce na nasz blog.