drewniana komoda Arbora

Drewniana komoda – jak nadać jej drugie życie?

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Zakup drewnianych mebli to inwestycja na lata ponieważ charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Dla wielu osób zakupiona przed 20 laty komoda nadal jest piękna i funkcjonalna, inni będą jednak szukać pomysłów na jej metamorfozę. Dzisiaj przybliżymy temat odnowy starych, drewnianych komód ponieważ okazuje się, że można z nich stworzyć piękne, oryginalne meble, które odmienią wnętrze.

Nowy kolor

 

Drewniane meble są świetną bazą z której można stworzyć wiele małych dzieł sztuki. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest ich przemalowanie. Najlepiej maluje się komody o prostej formie, bez zbędnych zdobień. Przed pomalowaniem komody dobrze jest zeszlifować poprzednią warstwę farby, bądź lakieru gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzić powierzchnię papierem o małej grubości. Później pozostaje przetarcie powierzchni wilgotną szmatką w celu usunięcia drobinek kurzu oraz pyłków i pomalowanie drewna.

Drewnianą komodę możemy pomalować białą bejcą dzięki, której uzyskamy efekt starego mebla z widocznymi przetarciami lub emalią akrylową, jeśli zależy nam na pełnym kryciu koloru. Jak wybrać nowy kolor? Gdy rozejrzyjmy się po naszym mieszkaniu, z pewnością znajdziemy inspirację. Możemy wybrać kolor dominujący w naszych wnętrzach lub postawić na barwę kontrastującą. Komodę można przemalować na jeden kolor lub połączyć kilka różnych barw. Przy użyciu jedynie taśmy malarskiej na naszym meblu możemy wyczarować różnego typu wzory geometryczne.

Samoprzylepne okleiny

 

Alternatywą do malowania drewnianych mebli jest zakup samoprzylepnej okleiny. Można też połączyć oba te sposoby i np. większość szafy pomalować na nowy kolor, a na froncie jednej z szuflad umieścić okleinę. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

Na rynku dostępne są okleiny w jednolitym kolorze, ale także w oryginalne wzory. Z ich pomocą można stworzyć zarówno białą komodę, która sprawdzi się w skandynawskich wnętrzach, ale i komodę z mocnym akcentem kolorystycznym, która nada wnętrzu charakteru.

Okleina to rodzaj naklejki, więc nie wymaga stosowania żadnych klejów. Jej naklejenie wymaga precyzji i cierpliwości, ale końcowy efekt wiele wynagradza.

Zwróć uwagę na detale

 

W przypadku mebli dużą rolę spełniają detale. W przypadku komody ogromną robotę może zrobić wymiana uchwytów na gałki oraz wymiana lub dodanie nóżek. Wymiana uchwytów to bardzo często niewielki koszt, a na rynku można znaleźć piękne propozycje, które podkreślą charakter mebla. Zwykła biała komoda zyska wiele stylu i elegancji, jeśli zamontujemy w niej złote gałki, a dodatek w postaci metalowych zwisających uchwytów stworzy mebel iście w prowansalskim stylu.

Drewniane komody często sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych. W wielu przypadkach zamontowanie nóżek doda im lekkości. Bardzo modne w ostatnim czasie są nóżki drewniane, które znane są nam z mebli z czasów PRL, a także z mebli skandynawskich.

Drewniana komoda to mebel, który można aranżować na wiele sposobów. W zależności od naszego pomysłu możemy stworzyć mebel do przedpokoju, sypialni, bądź salonu. Jeśli natomiast nie czujemy się dobrze w odnawianiu mebli zawsze pozostaje opcja zakupu nowych, solidnych modeli, które bez konieczności ich odnawiania i renowacji posłużą nam wiele lat. Przykładem takich mebli są drewniane komody firmy Arbora.