drewno bukowe - łóżko z drewna bukowego Arbora

Drewno bukowe – co warto o nim wiedzieć?

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Zwolenników drewnianych mebli wciąż przybywa. Jednych przekonuje wysoki komfort użytkowania, innych naturalne piękno mebli, a jeszcze inni chcą żyć w zgodzie z naturą. Niezależnie od motywacji warto nasze wnętrza wyposażać szlachetnymi materiałami, którym niewątpliwie jest drewno bukowe. Czym się charakteryzuje i do produkcji czego jest wykorzystywane?

Drewno bukowe – znane od tysięcy lat

Drewno bukowe służy ludziom od wielu pokoleń. Szacuje się, że znane było już w starożytności. Dawni Słowianie także znali walory buka i wykorzystywali go m.in. do produkcji tablic informacyjnych oraz rytualnych fajek. Uważali, że rosnący buk oddziałuje kojąco na nerwy człowieka. Spożywali także w okresie jesiennym jego owoce tzw. bukwie, które rzekomo miały oczyścić organizm.

Obecnie drewno bukowe wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji mebli i sklejki. W meblarstwie doceniany jest jako surowiec zwłaszcza w przypadku produkcji mebli, gdzie wykorzystywane są duże elementy drewna litego. Znajduje zastosowanie w produkcji stołów, krzeseł, łóżek, czy szafek nocnych i komód. Ponadto z drewna bukowego wykonuje się parkiety, boazerie oraz elementy stolarki budowlanej. Buk jest również niezbędny do wykonania węgla drzewnego. Nie są to oczywiście wszystkie dziedziny w których drewno bukowego jest stosowane, ale daje pogląd jak ważny jest to surowiec.

Drewno bukowe – właściwości

O popularności oraz mnogości zastosowań drewna bukowego przesadzają jego cenne właściwości. W meblarstwie jest doceniane ze względu na łatwą obróbkę skrawania i gięcia. Dodatkowo z łatwością można je kleić oraz barwić. Drewno bukowe jest ciężkie i trudno zapalne. Waga drewna ma wpływ na postrzeganie mebli bukowych jako produktów solidnych i bardzo wytrzymałych. Doceniane są za wysoką trwałość i odporność na różnego typu zarysowania i wgniecenia.

Meble bukowe cechują się bardzo eleganckim wyglądem. Sypialnia wyposażona w drewniane łóżko z litego drewna bukowego w komplecie z szafką nocną wykonaną z tego samego materiału będzie wyglądała niezwykle stylowo i z klasą. Dodatkowo zapewni zdrowy odpoczynek.

Powszechnie przyjmuje się, że meble drewniane są drogie, jednak jest to wydatek który zdecydowanie nam się opłaci. Potwierdzi to każdy kto takie meble już zakupił. Sklep Arbora oferuje meble do sypialni w tym łóżka drewniane, szafki nocne oraz komody, które zamienią Twoją sypialnię na stylowe wnętrze w którym spędzanie czasu będzie przyjemnością.