luksusowe meble z drewna

Jak powstają meble z drewna?

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Drewno to obok kamienia i gliny najstarszy materiał budowlany, wykorzystywany przez ludzi na przestrzeni wieków. Wykorzystywane było do budowy fortec, schronień i innych konstrukcji będąc podstawowym materiałem budowlanym. Dodatkowo stanowiło źródło ciepła, które pozwalało przetrwać. Od tamtych czasów, pomimo wielu nowinek technologicznych, w kwestii wykorzystywania drewna zmieniło się stosunkowo niewiele. Nadal stanowi materiał budowlany, opałowy oraz surowiec do produkcji wysokiej jakości mebli drewnianych, które nigdy nie wychodzą z mody. Jak powstają cenione na całym świecie meble z drewna litego

Dzielenie na części i nadawanie kształtu

 

Proces obróbki drewna, którego efektem są piękne drewniane łóżka, komody, czy szafki nocne jest dość skomplikowany i pracochłonny. Składa się na niego kilka etapów z których każdy jest niezwykle istotny i wpływa na ostateczny efekt. Pierwszym jest obróbka cięcia, gdzie drewno dzielone jest na części w odpowiednim wymiarze i kształcie. Proces ten czasami jest uzupełniany, bądź zastępowany obróbką skrawaniem, podczas którego drewno może być piłowane, frezowane, wiercone, szlifowane itp. Kolejnym etapem jest obróbka hydrotermiczna i plastyczna podczas której surowiec jest odpowiednio odkształcany na różne sposoby. Dzięki temu za pomocą odkształcania włókien można nadać mu ciekawy kształt.

Łączenie elementów i wykańczanie

 

Niezwykle istotnym etapem wpływającym także na wytrzymałość i solidność wykonania mebli jest obróbka łączenia, która najczęściej polega na klejeniu poszczególnych elementów. Na tym etapie niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego kleju, który nie może zawierać szkodliwych substancji, ale jednocześnie musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Alternatywą do klejenia jest stosowanie takich rozwiązań jak kołki, wkręty, czy śruby. Obróbka wykańczająca jest ostatnią czynnością, którą należy wykonać i polega na nanoszeniu warstwy kryjącej na mebel oraz usuwanie drobnych wad takich jak rysa, czy wypadający sęk.

Starannie przeprowadzony proces obróbki drewna daje w finalnym efekcie niepowtarzalne meble z drewna, ponieważ nie sposób stworzyć dwa identyczne produkty z drewna. Nie istnieją dwa bliźniaczo podobne drzewa dlatego kupując meble z litego drewna możemy mieć pewność, że będzie on oryginalnym uzupełnieniem naszego wnętrza.