Jakie kolory do aranżacji sypialni wybrać?

przez... - Brak komentarzy kompan

Sypialnia to miejsce wypoczynku i relaksu, którego stylistyka powinna raczej uspokajać, niż budzić emocje. Dlatego sposób zaaranżowania tego pokoju powinien być wypełniony harmonią, która wynika z równowagi zastosowanych barw i ich odpowiedniego rozmieszczenia we wnętrzu pomieszczenia.

Centralny element aranżacji

Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Klasyką jest jasne lub ciemne łóżko drewniane, które kolorystycznie splata się z określonymi elementami sypialnianej aranżacji. Warto sprawić, aby barwa tego mebla była taka sama jak barwa np. nocnych szafek lub dużej szafy służącej do przechowywania ubrań. Opcjonalnie kolorystykę łóżka można połączyć z kolorystyką niektórych fragmentów ścian, ale nie warto pod tym względem przesadzać. Idealna aranżacja sypialni zakłada pewną różnorodność, a tej nie da się utrzymać, opierając kolorystykę pomieszczenia na raptem 2 – 3 barwach.

Ożywić Skandynawię?

Chcąc postawić na różnorodność w aranżacji sypialnianej przestrzeni, warto skupić się nad stylem skandynawskim. Nie ma tu krzykliwych, rzucających się w oczy barw, czy też udziwnionych, szokujących połączeń. Co więcej, styl skandynawski doskonale współgra z drewnianymi dekoracjami. W urządzonej w ten sposób sypialni powinno znaleźć się miejsce dla co najmniej kilku szafek, wieszaka, dużej, drewnianej szafy, a także ewentualnego stolika znajdującego się w bliskim sąsiedztwie łóżka. Meble te powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce, tworząc razem jedną, spójną całość.

Nie tylko biel i czerń!

Jakie kolory do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim warto polecić? Z pewnością nie warto ograniczyć się wyłącznie do czerni, bieli i szarości. Warto też postawić na różne odcienie naturalnego drewna, w tym na jasny i bardzo ciemny brąz. Zależnie od wybranego wariantu można postawić na kontrastującą barwę ścian, które mogą być utrzymane w kolorze kremowym lub beżowym. Całość może ładnie współgrać z barwą pościeli, która w tym przypadku powinna stanowić przejście pomiędzy meblami a kolorystyką ścian. Kolorystyka podłogi również może być przejściową i opierać się zarówno na barwach paneli, jak i wykorzystanych do celów dekoracyjnych grubych, przyjemnych w dotyku dywanów.

Siła tkwi w pomysłowych dodatkach

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki kolor do sypialni będzie właściwy, powinien skupić się przede wszystkim na dodatkach. Zgodnie z tym co napisano wcześniej, powinny być to dodatki wyprodukowane z drewna. Świetnie do tej roli nadają się obrazy, a konkretnie ich ramy. Najlepiej, jeśli są one minimalistyczne, a zarazem ciemnobrązowe lub nawet czarne. Dzięki temu nadają one urządzonej głównie w jasnych barwach przestrzeni bardziej wyrazistego wydźwięku. Opcjonalnie warto też wykorzystać potęgę oprawionych drewnem… luster. Nie tylko będą one efektownie prezentującym się dodatkiem, ale też optycznie powiększą sypialnię, wprowadzając do niej jeszcze więcej światła.

Reasumując, aranżacja sypialni wcale nie musi być nudna. W stylu skandynawskim istotną rolę odgrywają nawet najmniejsze dodatki. Nic w tym dziwnego, skoro w przypadku tak niewielkich detali jak szafka nocna drewno wybrane do jej produkcji może być czarne, bardzo jasne, a także typowo brązowe.