Strona główna » Blog » Materac i stelaż - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Materac i stelaż - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Data dodania: 15-03-2014


Łóżko, materac i stelaż to zestawienie w którym łóżko jest swego rodzaju ramą dla pozostałych elementów, które to w największym stopniu wpływają na komfort snu. Mowa tutaj przede wszystkim o materacu i stelażu. Samo łóżko nie wpływa może na jakość snu, ale ma decydujący wpływ na aspekt estetyczno-wizualny. Ma to istotne znaczenie dla osób, którym zależy na urządzeniu sypialni w dobrym guście. Na jaki materac i stelaż warto się zdecydować i na co koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupów?

Materac i jego wpływ na nasze samopoczucie

 

Jeśli borykasz się z problemami ze snem, nie możesz spać, albo budzisz się niewyspany nawet po przespanej nocy, warto abyś przyjrzał się temu na czym śpisz. Temat wyboru odpowiedniego materaca nie jest prosty, ale powinien być jednym z kluczowych podczas urządzania sypialni.

Podczas snu wbrew pozorom nasze ciało bardzo często nie odpoczywa w taki sposób jak powinno. Kręgosłup i mięśnie narażane są na liczne przeciążenia. Efektem jest to, że budzimy się zmęczeni i obolali nawet po przespanych kilku godzinach. W momencie, gdy śpimy na dobrze dobranym materacu ciało ma dobre podparcie i układa się w prawidłowy sposób.

Wybierając materac powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim wagę ciała oraz osobiste preferencje dotyczące twardości podłoża oraz ulubionej pozycji snu. Inne materace sprawdzą się u osób śpiących w większości na wznak, a inne u osób, które często zmieniają pozycję podczas snu. Warto także wziąć po uwagę stan zdrowia oraz wiek.

Materac – jaki wybrać?

 

Spośród dostępnych na rynku materacy najpopularniejszym w tej chwili, głównie ze względu na dobry stosunek ceny do jakości jest materac ze sprężynami kieszeniowymi. Umieszczenie sprężyn w kieszonkach spowodowało, że pracujące pod obciążeniem użytkownika sprężyny nie ocierają się wzajemnie, a tym samym nie powodują trzeszczenia. Zastosowane materiały zewnętrzne ułożone warstwowo zapewniają sprężystość materaca na całej jego powierzchni i lepiej dopasowują się do kształtu ciała użytkownika.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest materac lateksowy. Dzięki swojej wysokiej elastyczności i dużej wytrzymałości optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała.  Nie jest jednak pozbawiony wad, otóż zastosowanie lateksu może u niektórych osób powodować objawy alergiczne. Sam materac podatny jest na wysoką wilgotność, która ciężko odparowuje, stąd jego większa podatność na pleśń.

Najwygodniejszym w tej chwili wydaje się być materac z termoelastycznej pianki VISCO. Jej najistotniejszą cechą jest zmiana twardości wynikająca ze zmiany temperatury i siły nacisku. Dzięki temu materac termoelastyczny idealnie dopasowuje się do kształtu ciała podpierając je równomiernie na całej długości.  Po odjęciu obciążenia, powierzchnia materaca, która przybrała kształt ciała obciążającego powoli wraca do wyjściowej formy. Zjawisko to dało popularną nazwę zastosowanej piance VISCO  – „pianka z pamięcią”. Materace oparte o tę technologię polecane są szczególnie osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa, mające problem z układem krążenia, a także stosowane w profilaktyce odleżynowej.  

Stelaż – podpora dla materaca

 

Stelaży w chwili obecnej jest na rynku zatrzęsienie. Począwszy od prostych stelaży ze zwijanych listew, po skomplikowane rozwiązania regulowane elektrycznie. Proponujemy stosować stelaże z listwami giętymi zwane popularnie FLEX co sprawi, że praca materaca na takim stelażu będzie bardziej wydajna i zwiększy się jego żywotność. Amortyzacja powodowana przez profil gięty listew jest w zasadzie nieodczuwalna dla użytkownika. Całość współgrająca z dobrze dobranym pod siebie materacem zapewni nam długi i spokojny sen. Poranki w końcu pozbawione zostaną grymasu na twarzy powodowanego bólem pleców.

Sypialnia powinna być dla nas azylem, w którym możemy spokojnie wypocząć po trudach całego dnia. Ładne łóżko, wyposażone w niewygodny materac i stelaż wcale nie zapewni nam spokojnego snu. O ile wybierając łóżko możemy patrzeć przez pryzmat tego co nam się wizualnie podoba, a co nie, o tyle w przypadku wyboru materaca oraz stelaża zdecydowanie powinien wygrać głos rozsądku.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu