łóżko drewniane małżeńskie 160x200 cm

Materac sprężynowy, czy piankowy?

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Twój materac wysłużył się, a może powiększyłeś rodzinę i potrzebujesz większego łóżka? Niezależnie czym motywowane są zmiany, z pewnością stoisz przed sporym dylematem jaki model materaca wybrać. Czy postawić na tradycyjne rozwiązanie i zdecydować się na materace sprężynowe, czy warto zainteresować się nowszymi rozwiązaniami i wybrać materac piankowy? W artykule podpowiemy na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

Materace sprężynowe

 

Inspiracją do stworzenia materacy sprężynowych były siedzenia w dorożkach, które posiadały bonelle, mające amortyzować przejazd po nierównym podłożu. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku, a zainspirowane tym materace znane są do dziś, ale tradycyjne materace bonellowe powoli odchodzą do lamusa. Jest to najtańszy typ materacy, ale także najmniej wygodny. Największą ich wadą jest to, że z czasem sprężyny przebijają się przez wierzchnią warstwę materaca, co z pewnością nie jest wygodne. Nowoczesne materace sprężynowe nie zawierają już jakichkolwiek niewygodnych dla ciała elementów.

Wariantem nowocześniejszym są materace sprężynowe kieszeniowe, w których każda sprężyna umieszczona jest w osobnej „kieszonce”. Tym sposobem praktycznie całkowicie wyeliminowano problem „wychodzenia” sprężyn. Warstwa z kieszeniami to baza, która w zależności od modelu materaca sprężynowego obudowana jest innymi materiałami  m.in. lateksem, pianką poliuretanową, pianką termoelastyczną czy wkładem kokosowym, bądź sizalowym, które wpływają zarówno na twardość, jak i żywotność materaca.

Materace piankowe

 

Ostatnio dość głośno jest o materacach piankowych i pewnie wielu konsumentów zastanawia się czy jest to faktycznie wybawienie dla kręgosłupa, czy tylko kolejny chwyt marketingowy. Niestety pianka piance nierówna. Najtańsza, ale też nadal bardzo często wykorzystywana pianka poliuretanowa zwykle nie jest warta wydanych pieniędzy. Szybko ulega odkształceniom, jest mało elastyczna oraz nie wchłania dobrze wilgoci.

Lepszym wyborem są pianki termoelastyczne lub lateks. Ta pierwsza idealnie dopasowuje się do ciała, tym samym osobie śpiącej na takim materacu ciężej się jest obrócić. Dlatego raczej nie jest polecana osobom, które często zmieniają pozycję podczas snu.

Lateks z kolei polecany jest przede wszystkim alergikom, ponieważ nie gromadzi kurzu i bakterii, ze względu na dobrą wentylację. Także dobrze dostosowuje się do ciała, jednak dobrej jakości materac lateksowy wiąże się także z wyższą ceną.

Dodatkowo w przypadku materacy piankowych należy pamiętać, że stelaż na którym mają być położone nie może mieć przerw między listwami większych niż 4 cm. Idealnie pod tego typu materace sprawdzi się m.in. stelaż Twinpak od Arbory.

Wybierając materac najważniejszą decyzją, którą należy podjąć jest wybór twardości podłoża. Producenci walczą o klienta wprowadzając coraz nowsze modele, jednak wydaje się że wśród jednych i drugich kategorii można odnaleźć materace, które będą idealnie spełniały swoją rolę. A czy dany materac jest wygodny? tutaj liczą się przede wszystkim subiektywne odczucia klienta.