oświetlenie sypilani

Oświetlenie sypialni

przez - Brak komentarzy webspectrum

Sypialnia bardzo często jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji niewielkie mieszkanie, pomieszczenie to najczęściej staje się zarówno miejscem odpoczynku, jak i miejscem pracy. W zależności od tego do czego służy nam sypialnia musimy zadbać o jej odpowiednią aranżację. Konieczne jest wyposażenie jej we właściwe meble, dobór oświetlenia oraz dodatków. Jakie oświetlenie sprawdzi się w przypadku sypialni? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Zapraszamy do naszego dzisiejszego artykułu

Lampa sufitowa to podstawa

Niezależnie od wielkości sypialni, jej wyposażenia i stylu w jakim została urządzona podstawą w kwestii oświetlenia jest lampa sufitowa. Pozwala ona oświetlić całe pomieszczenie, a włącznik znajdujący się na ścianie przy wejściu do pokoju pozwala na jego szybkie zlokalizowanie i oświetlenie pomieszczenia. W przypadku dużych sypialni mogą to być nawet dwie lampy, jednak najczęściej spotyka się pojedyncze egzemplarze.

W jakim miejscu zamontować lampę sufitową? Zwykle montuje się ją w centralnym punkcie sufitu, jednak są odstępstwa od reguły. Polecamy jednak unikać wieszania okazałych lamp wiszących, żyrandoli itp. nad łóżkiem. Po pierwsze mogą oślepiać osoby leżące w łóżku, a po drugie wiele osób będzie czuło się niekomfortowo mając obawy, że lampa spadnie na nich podczas odpoczynku.

Oświetlenie dodatkowe

Sypialnię warto wyposażyć w kilka źródeł światła. Oprócz lampy sufitowej najczęściej na szafkach nocnych stawia się lampki nocne. Warto wybrać takie modele, które dadzą nam delikatne, ale na tyle mocne światło, które pozwoli np. czytać w łóżku. Ciekawą alternatywą są kinkiety montowane symetrycznie po obu stronach łóżka nad wezgłowiem. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie w małych sypialniach, gdzie nie ma miejsca na postawienie szafek nocnych.

W przypadku, gdy sypialnia jest dla nas miejscem pracy musimy zadbać o właściwe oświetlenie biurka. Najbardziej korzystne są te lampy, które emitują światło o barwie naturalnej, ponieważ nie męczą one naszych oczu. Fajnym rozwiązaniem są także lampy z możliwością regulacji natężenia światła. Wybierajmy także te modele, których moc waha się w granicach od 40 do 100 W tak, aby mogły one dobrze oświetlić powierzchnię biurka.

Odpowiednie oświetlenie sypialni wpływa na wiele kwestii. Oczywiście ułatwia korzystanie z niej, ale także tworzy klimat miejsca. Delikatne, rozproszone światło wprowadza spokojny, romantyczny nastrój. Gwarancją przytulnej i ciepłej sypialni jest połączenie drewnianych mebli i światła o ciepłej barwie.