stelaż pod materac

Stelaż pod materac – po co właściwie jest?

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Wygodne łóżko to nie tylko materac, nawet jeśli przeznaczymy na niego spory budżet. Każdy materac, aby odpowiednio spełniał swoją funkcję wymaga podpory jaką jest właśnie stelaż. Jakie jeszcze funkcje ma stelaż i czy jest faktycznie tak ważnym elementem łóżka?

Podpora dla materaca

 

Stelaż chociaż na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, spełnia sporo funkcji i pozwala w pełni cieszyć się komfortowym odpoczynkiem. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy wcześniej stanowi swego rodzaju podporę dla materaca. Dzięki temu unikamy przede wszystkich jego trwałych odkształceń. Nawet bardzo drogie materace, ulegną zniszczeniu, jeśli będą położone na nieodpowiednim stelażu. Przykładowo materace z pianki termoelastycznej, czy lateksu, wymagają stelaża, który ma niewielkie, bo maksymalnie 4 cm odległości między listewkami. Mniejsze wymagania mają materace sprężynowe, ale nie dla każdego są one dobrym wyborem.

Odpowiednia wentylacja

 

Często spotykamy sytuację, gdzie nowi właściciele mieszkania, chcąc trochę oszczędzić, w pierwszej kolejności kupują materac, a zakup ramy i stelaża odkładają na późniejszy czas. Efekt oszczędzania w tym przypadku może być niestety złudny. Każdy materac położony bezpośrednio na podłodze straci sporo na swojej żywotności. Dlaczego tak się dzieje? Materac musi oddychać, ponieważ ciało ludzkie się poci, a wilgoć w tym przypadku gromadzi się wewnątrz. Z czasem może tam powstać nawet pleśń. Stelaż zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym ciągłą wentylację materaca.

Prawidłowe ułożenie ciała

 

Odpowiednio dobrany stelaż pod materac odpowiada także za właściwe ułożenie ciała podczas snu i odpoczynku. Najlepiej wybierać modele stelaży, które posiadają elastyczne, drewniane listwy, które pomagają utrzymać optymalną pozycję. Dodatkowo występują stelaże, które umożliwiają regulację twardości w odcinku lędźwiowym, a nawet pozwalają na podniesienie oparcia głowy, bądź stóp.

Jak widać stelaż ma szereg istotnych funkcji dlatego wybór dobrego stelaża pod materac nie jest łatwą decyzją. Warto przejrzeć oferty sklepów, a w razie wątpliwości poprosić sprzedawcę o pomoc. W sklepie Arbora oferujemy kilka modeli stelaży do wyboru, tak aby wpisać się w potrzeby szerokiego grona odbiorców. W końcu kręgosłup mamy tylko jeden.