łóżko USAGI lite drewno

Styl rustykalny – naturalność i prostota

przez... - Brak komentarzy webspectrum

Styl rustykalny to ponowny ukłon w  stronę natury. Już sama nazwa wiele nam powie czym charakteryzuje się omawiany styl, bowiem rustic z angielskiego to wiejski, swojski, chłopski. Historia stylu w meblarstwie sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to Thomasa Lee stworzył słynne do dzisiaj, drewniane krzesła ogrodowe „adirondack”. Rustykalne wnętrza to przede wszystkim te pełne ciepła, wypełnione przytulną atmosferą, kojarzące się z pachnącą kuchnią babci i sielskim klimatem. Czym jeszcze charakteryzuje się styl, który przywędrował do nas zza oceanu?

Lite drewno i naturalne tkaniny

 

Rustykalne wnętrza nawiązują do klimatu wiejskich chat i dworków. Sielski charakter wnętrz podkreślają przede wszystkim ciepłe barwy oraz naturalne materiały takie jak lite drewno, czy cegła. We wnętrzach dominują barwy natury, w tym brązy, zielenie, beże i szarości. Intensywne kolory, ludowe i kwieciste wzory także mają tam swoje miejsce. Najczęściej występują w postaci zasłon, narzut, koców, czy poduszek dekoracyjnych. Ożywiają one wnętrze i nadają mu indywidualny charakter.

Często występującym materiałem wykończeniowym jest naturalny kamień oraz cegła, często malowana na biało. Z tak wystylizowanymi ścianami świetnie komponują się meble z naturalnego litego drewna z kutymi nogami. Klimat, jak w przypadku każdego stylu, podkreślają dodatki. W stylu rustykalnym nie musimy ograniczać się z ilością dekoracji, ważne aby współgrały ze stylem. Emaliowane dzbanki i puszki, stare zegary, małe dzieła sztuki z wikliny, czy ręcznie tkane pledy to tylko przykłady dekoracji, które z pewnością sprawdzą się w rustykalnym wnętrzu. Niezbędne są także naturalne tkaniny takie jak bawełna, len, czy wełna. Sielski klimat podkreślą ręcznie wykonane koce, czy też serwetki wykończone koronką.

Sypialnia w stylu rustykalnym

 

W dzisiejszych czasach jesteśmy z każdej strony „atakowani” meblami i dodatkami wytwarzanymi z tworzyw sztucznych. W stylu rustykalnym nie ma na nie miejsca, dlatego urządzając klimatyczną sypialnię jej niezbędnym elementem jest lite drewno i wykonane z niego meble. Solidne, masywne meble wprowadzają ciepły klimat do wnętrza i sprawiają, że mamy poczucie bliskości z naturą. Są one elementem rzucającym się w oczy w pierwszej kolejności, dlatego tak istotne jest, aby wybrać odpowiednie. Dzięki nim, sypialnia w stylu rustykalnym nabierze nowego kolorytu.

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w sypialni wystarczy, że wyposażymy ją w łóżko z pojemnikiem, szafkę nocną oraz komodę. Firma Arbora proponuje meble, które idealnie wpisują się w konwencję stylu rustykalnego. Naturalne materiały, dbałość o najmniejsze szczegóły i ich prosta forma decyduje, o tym że jest to najlepszy wybór do klimatycznych, rustykalnych wnętrz.

Meble z litego drewna to podstawa urządzonej sypialni. Do tego wystarczą odpowiednie dodatki, takie jak koronkowe firany, kwiaty w ceramicznych doniczkach, ręcznie haftowane serwety, czy bujany fotel nakryty ciepłym kocem i mamy prawdziwie rustykalne wnętrze. Sypialnia w stylu rustykalnym nie musi być nudna!

Stworzenie rustykalnego wnętrza nie jest trudne, jeśli znamy jego główne założenia. Dzięki bogatej ofercie sklepów, możemy z łatwością znaleźć zarówno meble, jak i dodatki, stylizowane na styl zapoczątkowany przez T. Lee. Staranne dobranie wszystkich elementów wnętrz pozwala na odtworzenie sielskiego klimatu starej chaty.