Jak urządzić sypialnię w stylu japońskim?

przez... - Brak komentarzy Paweł Andrzejewski

Marzysz o sypialni z solidnym drewnianym łóżkiem? Chcesz urządzić ją w stylu japońskim? Zastanawiasz się, jakiego rodzaju meble będą Ci do tego potrzebne i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz krótki tekst! Jesteśmy pewni, że zawarte w nim porady pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Czym jest styl japoński?

Zanim przejdziemy do wyboru łóżka i innych mebli do Twojej sypialni, warto uściślić, czym właściwie charakteryzuje się ten styl. Dzięki temu łatwiej dobierzesz poszczególne elementy wyposażenia i stworzysz spójną, elegancką aranżację.

Należy pamiętać, że Japonia to kraj o bogatej, pełnej konwenansów kulturze. Znajdują one swoje odzwierciedlenie w każdej dziedzinie życia, nie wyłączając wystroju pomieszczeń. Mieszkańcy tego kraju cenią sobie prostotę, solidne wykończenie, naturę oraz tradycję. We wnętrzach urządzonych w stylu japońskim powinny dominować:

  • spokojne, sprzyjające wyciszeniu barwy,
  • oszczędne formy,
  • naturalne materiały.

Jak zastosować te zasady, urządzając sypialnię? Przede wszystkim warto zadbać o to, by znalazło się w niej pięć istotnych elementów.

Po pierwsze – łóżko

Jest to mebel, którego stylistyka nadaje ton całemu wnętrzu. Jeżeli marzysz o prawdziwej, japońskiej sypialni, wybierz solidne łóżko z drewna litego o klarownej formie. Pamiętaj, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni cenią sobie naturę i bezpretensjonalność. Dlatego, mimo iż producenci oferują szeroki wybór mebli z różnego rodzaju drzew, postaw na swojski, rodzimy gatunek. Najlepiej sprawdzi się łóżko bukowe o minimalistycznej formie, które pozwoli Ci zachować łączność z lokalną przyrodą.

Po drugie – pościel

Japończycy przykładają bardzo dużą wagę do szczegółów oraz materiałów, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku. Poszukując łóżka z litego drewna do sypialni, zadbaj również o jego odpowiednią oprawę, czyli o pościel. Powinna być wykonana z naturalnych tkanin – najlepiej sprawdzi się prawdziwy jedwab lub inny delikatny materiał.

Po trzecie – hanami

Pod tą nazwą kryje się wschodni zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Prawdziwy Japończyk nie wyobraża sobie sypialni bez żywych roślin. Nie może ich być zbyt wiele, ale powinny zostać tak dobrane, by tworzyły elegancki kontrast z resztą wystroju. Obok jasnego łóżka z drewna bukowego doskonale prezentuje się ciemna, nasycona zieleń. Dobrze sprawdzi się w tym miejscu monstera, fikus lub tradycyjne drzewko bonsai.

Po czwarte – duży obraz

W sypialni urządzonej w stylu japońskim nie może zabraknąć obrazu umieszczonego bezpośrednio nad łóżkiem. Pamiętaj, aby wybrać tylko jedno dzieło. Najlepiej, by przedstawiało ono naturę lub tradycyjne dla Kraju Kwitnącej Wiśni symbole.

Po piąte – oświetlenie

Urządzając sypialnię, zadbaj o to, by panowało w niej odpowiednie natężenie światła. Jego ilość możesz regulować poprzez rozmieszczone punktowo reflektory oraz dzięki umieszczeniu w oknach drewnianych żaluzji. Jeżeli lubisz czytać w łóżku, nie zapomnij też o lampce nocnej.

Styl japoński w bloku?

Czy mając niewielkie mieszkanie, można pozwolić sobie na efektowną sypialnię? Jak najbardziej! Wystarczy, że wybierając łóżko i inne elementy wyposażenia, zadbasz o stronę praktyczną i zastosujesz sprytne triki pozwalające na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Doskonałą propozycją do małych metraży jest łóżko drewniane z pojemnikiem na pościel.

Możesz przechowywać w nim nie tylko kołdry i poduszki, ale też inne rzeczy, jak np. ubrania, sprzęt sportowy, dekoracje itp. Jest to zatem świetny pomysł dla osób, które mają niewielkie mieszkania i muszą dbać o każdy centymetr przestrzeni. Dzięki łóżku drewnianemu z pojemnikiem maksymalnie wykorzystasz dostępne miejsce, a jednocześnie możesz cieszyć się stylową sypialnią.

Gdzie kupować meble?

Stworzenie efektownej sypialni w stylu japońskim jest całkiem proste, pod warunkiem że dobrze przemyślisz dobór jej wyposażenia. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz je kupić, odwiedź naszą stronę! Jako doświadczony producent łóżek drewnianych z drewna bukowego gwarantujemy, że wyroby, które tam znajdziesz, spełniają najwyższe standardy zarówno pod względem jakości, jak i precyzji wykonania. Jesteśmy przekonani, że dzięki nim z łatwością stworzysz swoją wymarzoną japońską sypialnię!