Strona główna » Blog » Jak dbać o łóżko drewniane?

Jak dbać o łóżko drewniane?

Data dodania: 16-07-2018


Meble z drewna posiadają niesamowity urok, jednak trzeba pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Tylko od nas zależy, czy użytkowane przez kilka lat nadal będą cieszyły oko, czy stracą swój naturalny urok. Meble drewniane wymagają podobnej pielęgnacji niezależnie, czy jest to komoda, szafa, czy łóżko, jednak trzeba zwrócić uwagę na to czym zostały one zabezpieczone (wosk, lakier, farba). W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na łóżkach z litego drewna pokrytych naturalnymi woskami. Wskażemy o czym należy pamiętać, aby nasze łóżko drewniane służyło nam przez wiele lat.

Łóżko drewniane – podstawowe zasady użytkowania

 

W przypadku drewnianych mebli należy zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność wnętrza. W mieszkaniach i domach nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem odpowiednich parametrów, ale warto o tym pamiętać. We wnętrzach optymalną temperaturą jest ta między 15, a 30 stopni. Wilgotność natomiast powinna mieścić się w zakresie 45 – 70%. Sypialnię w której stoi łóżko drewniane warto często wietrzyć, dzięki temu unikniemy uszkodzeń mebla.

Z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej temperatury oraz wilgotności wiąże się kwestia otoczenia łóżka. Nie należy stawiać go bezpośrednio przy źródłach ciepła, czyli przy kaloryferze, czy kominku. W przypadku ogrzewania podłogowego najlepiej łóżko postawić na specjalnych filcowych podkładkach.

Łóżko drewniane należy też zabezpieczać przed dostępem do wody. Rozlaną wodę z powierzchni łóżka najlepiej usunąć jak najszybciej przy pomocy ręczników papierowych lub suchej szmatki, wycierając do sucha.

Łóżka drewniane – podstawowe zasady pielęgnacji

 

Kluczem do prawidłowego dbania o meble drewniane jest systematyczność. Regularne czyszczenie oraz zabiegi konserwacyjne są gwarancją nienagannego wyglądu drewna. Nie należy dopuszczać do nadmiernego zakurzenia i zabrudzenia łóżka. Raz na kilka dni warto przetrzeć je czystą, suchą ściereczką. Dobrze sprawdzają się miękkie ściereczki z mikrofibry lub ściereczki antystatyczne, które dobrze wyłapują kurz. W przypadku większych zabrudzeń można użyć delikatnego mleczka przeznaczonego do mebli woskowanych. Koniecznie trzeba sprawdzać etykiety produktów do czyszczenia, aby uniknąć sytuacji w której przez pomyłkę lub niedopatrzenie zaczniemy używać środków przeznaczonych do mebli lakierowanych, bądź malowanych.

Jak używać środków do pielęgnacji? Nigdy nie nanośmy substancji czyszczących bezpośrednio na drewno. Dobrą praktyką jest nasączanie danym produktem ściereczki, a dopiero potem nakładanie go na mebel.

Podsumowując pielęgnacja powinna obejmować trzy kroki. Pierwszym etapem jest usunięcie kurzu za pomocą ściereczki. Następnie używając czystej szmatki należy nałożyć środek pielęgnujący przeznaczony do mebli woskowanych. Po kilku minutach nową ściereczką powinniśmy usunąć nadmiar środka i wypolerować powierzchnię mebla.

Łóżka drewniane – okresowa konserwacja

 

Codzienna pielęgnacja to nie wszystko. Drewno wymaga średnio co 2-3 miesiące przeprowadzenia konserwacji. W przypadku mebli woskowanych konserwację należy wykonać za pomocą przeznaczonych do tego celu wosków.

Przed nałożeniem wosku należy bardzo dokładnie usunąć z powierzchni mebla wszelkie zabrudzenia i kurz. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie znajdują się zdobienia, bądź wgłębienia, ponieważ tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Następnie można przejść do nakładania przygotowanego wosku, dzięki któremu drewno zyska blask, ale także właściwości antystatyczne, które powodują mniejsze osadzanie się kurzu.

Pielęgnacja i konserwacja mebli nie jest procesem czasochłonnym, ani zbyt skomplikowanym. Najważniejsza jest skrupulatność oraz systematyczność, a dzięki nim będziemy mogli cieszyć się naszymi drewnianymi meblami przez wiele lat. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem łóżka drewnianego zapraszamy do naszego sklepu internetowego, gdzie dostępne są łóżka drewniane z litego drewna bukowego w atrakcyjnej cenie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog

Polecamy

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu