Strona główna » Pielęgnacja mebli olejowanych

Pielęgnacja mebli olejowanych

Należy pamiętać, że:

  1. Pielęgnacja mebli woskowanych musi być przeprowadzona przy użyciu łagodnych mleczek z dodatkiem wosku przeznaczonych do konserwacji mebli olejowanych/woskowanych/drewnianych
  2. Preparatu nie nanosimy bezpośrednio na mebel tylko na suchą szmatkę. Nie należy stosować chemicznych agresywnych środków czyszczących stosowanych często do konserwacji mebli.
  3. W razie wątpliwości co do użycia preparatu pielęgnacyjnego najlepszym sposobem jest naniesienie go miękką ściereczką na niewidoczną powierzchnię mebla i ocenić jego wpływ. Jeżeli nie następują przebarwienia, długotrwałe zmiany kolorów oraz zmiany jakości powierzchni można dany preparat stosować (na własne ryzyko i odpowiedzialność).
  4. Nie zaleca się zbyt intensywnego nakładania preparatów pielęgnacyjnych i konserwujących.
  5. Należy unikać twardych i szorstkich materiałów czyszczących mogących rysować powierzchnie mebla podczas normalnego użytkowania mebla.
  6. Należy unikać stawiania bezpośrednio na nim przedmiotów mokrych lub gorących powodujących rozpuszczanie cienkiej warstwy oleju i lekkie odbarwianie powierzchni w miejscu zetknięcia. W takim przypadku należy ponownie pokryć cały fragment mebla środkiem pielęgnującym z woskiem.
  7. Zalanie mebla cieczą może spowodować widoczne przebarwienia i niepożądane zmiany w strukturze drewna. W takim wypadku należy natychmiast usunąć ciecz z powierzchni mebla i pokryć ją środkiem pielęgnującym zawierający wosk.
pielęgnacja mebli olejowanych


Prawidłowa pielęgnacja mebli woskowanych zabrania:

  1. Używania mokrych ściereczek, szorstkich szmatek albo tych z długimi włóknami. Nadmiar wilgoci może wniknąć w strukturę drewna, nitki mogą pozaciągać powierzchnię, a szorstka tkanina może ją porysować.
  2. Stawiania bezpośrednio na meblach gorących naczyń. Mogą one pozostawić trudne do usunięcia matowe ślady.
  3. Mycia mebli za pomocą kuchennych detergentów, mogą bowiem spowodować odbarwienia i zniszczyć meble. Najlepiej jest je konserwować tym samym preparatem, którym jest mebel pokryty, a więc meble olejowane/woskowane należy okresowo – np. podczas okresowych porządków – przecierać preparatem do mebli drewnianych, używając czystej, nasączonej nim szmatki. Ścieramy kurz jednocześnie nanosząc dodatkowa cienka powłokę na meblel.

 

Jak widać pielęgnacja mebli woskowanych wcale nie jest bardzo skomplikowana. Wymaga wyrobienia pewnych nawyków w dbaniu o meble, ale daje wspaniałe rezultaty w postaci pięknych i zadbanych mebli, które tym samym będą mogły służyć nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.


Przejdź do strony głównej

Polecamy

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu